Şeker Tadında Bayramlar

bayram-kurabiyeleriÇocukluğumun arka cebinde kaldı şeker tadında bayramlar diyerek başlamak istedim bu yazıma. Şarkıcı Ibo’nun dediği gibi ”nerde o eski bayramlar”.

Bayramlar değişmedi biz değiştik.

Eskiden bayram demek; ananemin tepsi tepsi böreklerini tatlılarını yaptığı, misafirin hiç eksik olmadığı, mahallenin çocuklarıyla kapı kapı dolaşıp şeker ya da bozuk paraları topladığımız, sonra gidip  bakkaldan aldığımız Dandy sakızlarıydı benim için. Lunapark’ a götürülmekte ekstra bir sevinçti.

Birkaç gün öncesinden alınan kıyafetimi, yeni ayakkabılarımı giymek için sabahı zor ettiğim bayramlar var aklımda. Sabah olmak bilmezdi heyecandan. Kaç şeker ya da kaç para toplayabilirim acaba sorularıyla geçmek bilmezdi arife gecesi. Güneşin doğuşuyla başlardı bayram sevinci içimde.

Modernleşen dünyamızda bayramlarda rengini değiştirdi artık. Eskiden her şey bereketliydi. Bir erkeğin çalışması yeterdi ev halkının geçimi için. Şimdi artık eli iş tutan herkes çalışma eğiliminde. Daha güzel ev, daha iyi araba, yeni çıkan teknolojiyle uyum içinde olmak herkesi çalışmaya yöneltiyor tabi ki. Hal böyle olunca da herkes yorgun. Bayram demek,’’yaşasın tatil’’ demek artık.

Neden peki? Neden bu kadar yoruyoruz kendimizi. Hayatın gerisinde kalmamak için değil mi? Yaşamın içinde yaşantılarımızı güncellemek için. Kendimizi iyi ve güvende hissetmek için. Oysa ki madde dünyasında güçlendikçe maneviyatımızdan uzak kalıyoruz. Zihinler dolu. Mutluluk maddeyle eşdeğer hale geldi.

Bayramlar da, tatil günlerinde olabildiğimiz gibi olabilmeliyiz aslında. Stresten uzak, huzurlu, mutlu. Her yaşadığımız anı bayram tadında yaşamalıyız ki maddi ve manevi dünyamızda dengede olalım. dengede olalım ki, sevgiyi her daim hissedebilelim.

Neden ”Deliye her gün bayram” derler? Çünkü kaygısızdır, korkusuzdur deli dediklerimiz. Biraz deli olmak lazım hayatın içinde. Günün, anın tadını çıkararak yaşayabilmek için. Gülümseyebilmek ve gittiğiniz yere huzuru götürebilmek için.

Sizde bu bayramda yaşadığınız güzel duyguları kopyalayın ve tatil bittiğinde diğer günlerinize yapıştırın. Yapıştırın ki; her gününüz bayram tadında olabilsin. Sevinç, neşe var olsun. Mutluluk, gülümseme sevinç, neşe bulaşıcıdır aynı mutsuzluk, kaygı, endişe gibi. Sevdiklerinize vereceğiniz en güzel şeydir mutluluk hissi.

Ve bu sebeple;

Evinizde, sevdiklerinizle ya da tatilde nerede olursanız olun mutlu, sağlıklı ve sevgi dolu  bir bayram geçirmeniz dileğimle hepinizin bayramı kutlu ve her gününüz bayram tadında olsun.

Kişisel Gelişim Uzmanı * Yoga Eğitmeni *Nefes TerapistiLet it be Beatles ashram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.