14 Ağustos 2015

Yoga Nedir Faydaları Nelerdir

yoga 1Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yoga, 5000 yıl önce Hindistan’da beden ve zihni uyum içine çalıştırmak için Patanjali tarafından insanlığa aktarılmış farkındalık içeren bir uygulamadır.

Yoga kelimesi sanskritçe de yol, bütünleşmek anlamına gelmektedir. Yoga, doğru pranayama, doğru uygulanan asanalar ve meditasyon ile birlikte uygulandığı zaman fizik, zihin ve ruh bedende dengeyi sağlar.

Yoga, esneyen kaslarımızda tutulan negatif enerjimizi boşaltmamızı sağlayan bir araçtır.

Yoga, kişinin kendine olan yolculuğunda bir köprü gibidir. Kendinle bütünleşme halidir.

Yoga, içe dönüş sanatıdır.

Yoganın fizik zihin ve ruh bedenimizdeki faydaları oldukça fazladır.

Omurgayı çevreleyen kaslar üzerinde çalışan yoga ile omurga uzar, esner ve güçlenir; gövdenin merkezinin dayanıklılığı artar, bu da tüm bedeni ve duruşu etkiler. Düzenli yoga ile kas tonusu ve güç artar, sürekli sandalye ve koltukta oturmanın zayıflattığı kaslar uyanmaya başlar; sırt ve kök kaslar güçlendikçe, hem yoga pozları içinde hiza, hem de günlük yaşamdaki duruş dönüşmeye başlar.

Yoga duruşları, yani asanalar, rahat bir şekilde kasları esnetir, kaslarda katılık, ağrı ve yorgunluğa sebep olan laktik asit serbest kalır. Eklem ve kasların hareket kabiliyeti artar, bedeni bir arada tutan bağ doku güçlenir. Kronik ağrılar ve kas gerginlikleri azalır.

Yoga uygulaması ile solunum sistemi iyileşir; göğüs kafesini çevreleyen kaslar güçlenir ve esner, akciğerlerin nefes kapasitesi artar. Farklı poz ve geçişlerin etkisiyle kalp ve kan dolaşımı desteklenir,hormonlar dengelenir ve bedenden yoğun bir toksin atımı gerçekleşir. Yoga, iç salgı bezleri ve organlara derinlemesine masaj yapar, bu dokular uyarılır ve dengelenir. Yogada dikkat ve odaklanma, denge pozlarında ve bedensel hiza araştırması içinde zamanla artar.

Kilo sorunlarımız varsa yoga bu sorunların üstesinden gelmek için diğer spor aktiviteleri gibi olmasa da, oldukça iyi sonuçlara ulaşılabilir. Bedenimiz duygusal sorunlar yaşarken, kendini korumak amacıyla yağ dokuları ve ödem tutar. Düzenli yoga yapma eyleminde duygusal blokajlar temizlendikçe, kilo vermek forma girmek daha kolaylaşacaktır. Tabi ki beslenme şeklimiz bu konuda çok önemlidir.

Yoga uygulamasında stres hormonu olan kortizol ve adrenal bezlerdeki strese yanıt veren hormonlar azalır, parasempatik sinir sistemi devreye girer ve bedende dinginlik hissi uyanır.. Yaşamın içinde karşılaştığımız zorluklardan daha kolay kurtulabiliriz. Stresle baş etme yeteneğimiz artar. Derin bir huzur hali yaşamayı öğrenmeye başlarız.

Düzenli yoga uygulayıcı olmak insana derin farkındalık yaşatmaya başlar.

Yogadaki nefes çalışmaları ve uygulamayla artan duygusal farkındalık da kişiyi duygusal açıdan dengelemeye başlar. Uyanan bütünlük ve birlik hisleri ile ve kişi daha merkezinde hisseder, kendisi ve yaşamla olan ilişkisinde bir rahatlama yolu açılır.

Yoga uygulaması sırasında nefesi, hareketi, içimizdeki his ve eğilimleri izlemeye, fark etmeye, bedenin ve zihnin doğasını algılamaya başlıyoruz. Kendimize daha yakından bakabilmek, kendi gerçeğimizi görmemize alan veriyor. Yoga matı üzerinde yaşadığımız her farkındalık ve rahatlama, günlük yaşamdaki tutum ve tepkilerimize de etki ediyor.

Bazı şeyler vardır anlatılamaz, yaşanır. Yoga da anlatıldığında değil yaşandığında değeri anlaşılır.

Yoga Eğitmeni Yeşim Güralp13015297_1060689130637091_5524877233888793476_n (1)