26 Ağustos 2015

YOGA

yoga 9Tarihi çok eskiye dayanan yoga Hindistan’da doğmuştur. Sanskritçe de bütünleşmek anlamına gelir ve fizik, zihin, ruh bedeni dengelemek amacını taşır. Patanjali’nin yoga sutraları ile insanlığa aktarılmış olup, bünyesinde nefes egzersizleri, asanalar (belirli beden duruşları) içeren ve gevşeme teknikleri barındıran uygulamalardır. Yoganın doğuşunda asanalar belirlenirken insanlar doğadan bitki ve hayvanlardan feyz almışlar ve asanalara bu isimleri vermişlerdir.

Yoga insanı kendine yani öz benliğine taşıyan mükemmel bir farkındalık çalışmasıdır. Doğru uygulanan nefes teknikleri ile asanalar birleştiğinde fizik bedende esneme sağlanır. Esnek beden canlı bedendir. Canlı olan dal bükülür kuru dal ise kırılır. Yoga uygulamalarında, enerji bedenimizde ki chinin (yaşam enerjisi) akışını düzenleyen çakralar ve çakraların fizik bedendeki karşılığı olan hormon bezlerimizin çalışma sistemi de dengelenir. Vücudumuzun tüm sistemleri sağlığını yeniden kazanır. Zihin beden dinginleşir. Yaşadığımız madde dünyasının üzerimizdeki olumsuz etkileri ile daha kolay başa çıkma yeteneği kazanırız. Düzenli bir yoga uygulayıcısı haline geldiğimizde ise ruh bedende, kendinle yani evrenle bir olma hali içine girmeye başlarız.

Doğada insan bitki ve hayvanlarda varoluşun gizemi vardır. Yoga bu gizeme ulaşmamıza yardımcı olur. Varoluşun içinde her şey birdir.

Yoga bir din değil, kendini gerçekleştirme ve dünyanın yaşanılası güzelliklerini fark etme sanatıdır.

Antalya da Konyaaltı Fizyosport, ve Lara The Marmara da yoga seansları ile sağlık ve mutluluğu kendisine hediye eden yoga severler ile bir araya geliyoruz. Şimdi sende olduğun şehir neresi ise, uygun olan bir noktada yogayı hediye et kendine ve sevdiklerine.

Yoga Eğitmeni Yeşim Güralp