Yoga Hocama Mektup

 

Sevgili Ö., ben ve Fizyolular dediğimiz yoga grubumuz seni çok sevdik. Sende iyi ki hayatımıza girdin. Seni, güzel gülüşünü, heyecanlı anlatımlarını, içinde ki coşkuyu çok seviyoruz. Bu içten paylaşımın için çok teşekkür ediyorum.

Benim için gülmek, gülümsetebilmek kalpleri, bir bardak çay eşliğinde sohbet etmek, paylaşmak, zihni boşaltmak, samimiyeti, içtenliği yaşayabilmek, dostça bir turşu tarifini paylaşabilmek, kalplere dokunmak, zihni rahatlatmak, bir bardak çaya bir sürü kelime sığdırmak, havadan sudan konuşmak, spirütüalizmden, Mevlana’dan Osho’dan bahsetmek zihnin, ruhun yogasıdır. Çünkü yoga dinginliktir, esnemektir, kabullenebilmektir olduğu gibi, gücün, cesaretin artmasıdır, güzelliği yaşamak, güzel günlere yürümektir.

Bedenimizle yaptığımız asanalara zihnin ve ruhun yogasını da ekleyince ortaya farkındalığı arttıran, kişiyi kendine olan yolculuğunda daha güçlü olmasını sağlayan, kendi  değerini daha çok hisseden biri oluyoruz. Benimle yogayı bedeniyle, zihniyle ve  ruhuyla deneyimlemeyi seçen, yogayı seven ve kalpten kabul eden herkese çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. İyi ki hayat beni yogaylakarşılaştırdı  ve yoganın açtığı yol olan insanın iç dünyasına yolculuğunda rehberlik etme şansı verdi. İyi ki….

Yoga Hocama Mektup,

Daha önceki yıllarda bir yıllık yoga deneyimim oldu. Ancak uzun yıllar ara verdim. Ruhsal sıkıntılarım bedenimi de ele geçirince bağırsaklarım iflas etti ve hastalandım. Tam da bu dönemimde bir dostum Yeşim hocayı ve yogayı önerdi. Bazı çekincelerle başladım açıkçası eski yoga hocam ve çalışma sistemini çok sevmiştim.

Yeni bir sınıf yeni bir hoca sıkıntılı bir ruh, ama içimde garip bir hisle başladım.

Yeşim hoca ve öğrencileri ile tanıştım. İlk gün, ilk derste bunun bildiğimiz klasik yoga dersinden farklı olacağının sinyalleri geldi. Başlayalı 8 ay oldu ama Yeşim hoca ve arkadaşlarımla 8 senedir birlikteymişiz gibi hissediyorum. Önce bedenim iyileşti sonra ruhum. Yoganın bedenime sağladığı faydaların yanı sıra ruhumu ve iç dünyamı beslemesi farkındalığımın artmasına, olaylara ve insanlara daha sakin ve olumlu yaklaşmama vesile oldu. Ders öncesinde ve sonrasında yaptığımız kısa sohbetler evime ve aileme dingin ve huzurlu dönmeme sebep oluyor. İyi ki başlamışım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.