Toksin Atmak İçin Ne Yemeli

2_bigToksin Atmak İçin Ne Yemeli
Karaciğer vücudun toksin atmasını sağlayan en önemli organdır. Sigara, alkol, antibiyotik dahil ilaçlardan, yiyeceklerden gelen toksik maddeleri zararsız hale getirip vücuttan uzaklaştırma işlevini görür. Özetle öncelikle karaciğeri hızlı bir şekilde besinlerle yenilemek gerekir. Böbrek toksin atımında rol alan ikinci organımız. Böbreklerin süzüm kapasitesini iyi çalıştırmak için bol su almak ve detoks süresince kırmızı et, yumurta, süt ve süt ürünlerini, tüm kepekli yiyecekleri, kafein, çikolata ve sofra şekerini hayatınızdan çıkarmanız gerek. Bu sistemde önemli olan üçüncü organ ise bağırsaklar. Bu detoks diyetiyle bağırsakların düzenli olarak her gün en az bir kere çalışmasını sağlayacaksınız.Bu yiyecekler sihirliLimon: Detoks işlemi için en önemli besin diyebilirim. Limonu salatada, çorbalarda bolca kullanabilirsiniz. Suyunuza dilimleyip koyabilir, çay içerisinde demir mineralini olumsuz etkileyen maddenin parçalanmasını sağlayarak yararlı hale getirebilirsiniz. Unutmayın limon kabuğu radyasyonun zararlı etkilerinden arındıran özel bileşikleri de içeriyor.
Fesleğen, nane, dereotu, maydanoz: Bu bitkiler toksin atıcı etkiye sahip. Her sabah aç karnına salatalık, taze fesleğen, taze dereotu, nane ve maydanozu katı meyve sıkacağından sıkıp bir çay bardağı içmek vücudun yenilenmesini sağlayarak dinç kalmanıza yardımcı olacaktır.
Soğan çeşitleri, pırasa, pancar ve sarımsak: Kolesterolü düşürür, tümör oluşumunu engeller, kanser yapıcı maddeleri zararsız hale getirir, karaciğeri yeniler, toksinlerin hızla atımını sağlar. Salatalara çiğ formda ince ince doğrayarak eklemek etkindir. Özellikle sarımsak ve soğandaki toksin atıcı maddeler pişirildiğinde kaybolur. Salatanıza bir adet soğan, iki diş sarımsak ve bol pancar doğrayabilirsiniz.
Lahanagiller: Beyaz lahana, Brüksel lahanası, brokoli ve karnabahar içerisinde bulunan glukosinolat ve isothiosiyanat maddelerinden zengindir, vücudun detoksifikasyon sistemini güçlendirir ve kanser yapıcı maddelerin aktivasyonunu engeller.
Ceviz, badem ve fındık; kuru ve taze meyveler; taze sebze kruditeleri: İçerdikleri asit ve bileşenler nedeniyle detoksa yardım eden süper besinlerdir. Yağlı tohumlar E vitamini sayesinde sperm yapımını arttırır. Ve tiroit için iyi olan selenyum da bu yemişlerde mevcuttur. Meyveler ve sebzeler tabiat ananın bize sunduğu en değerli hazinedir. Kuru erik, kuru kayısı, kuru domates, kurutulmuş patlıcan toksin atmayı daha da güçlendirir.
Pul biber, zerdeçal, sumak ve kimyon: Bunlar en kuvvetli toksin atan ve metabolizmayı canlandıran baharatlardır. Salata, yemek ve çorbalara kullanabilirsiniz.Kaynak /Sabah Gazetesi 30.8.2014 tarihli haberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.