Timüs Bezi Ne İşe Yarar?

Timüs Bezi Ne İşe Yarar?

Timüs bezi tam olarak nerededir ve ne işe yarar?

Göğüs kafesimizin biraz yukarısında  bulunan timüs bezi, kalp çakramızın da merkez noktasıdır.

Bebeklik ve çocukluk döneminde aktif olan bu bez daha sonra tersine işlemeye başlıyor. Ergenlik dönemine gelindiğinde salgılanan testesteron ve östorojen salınımı, timüsün çalışmasını yavaşlatıyor. Bebeklerin ve çocukların oldukça içten bugungülebiliyor olmalarının sebebi aktif Timüs bezidir. Yaşlandıkça bu bez küçülür.

Aşırı depresif tutumlarda kalmak, mutsuzluğu bir seçim gibi yaşamak, az gülmek, yaşamdan keyif alacak durumları kaçırmak , timüsü daha da negatif olarak etkileyecektir.

Timüs bezi tam anlamıyla çalışmadığında; kişi daha kolay hasta olur. genel olarak öfkeli ya da kaygılı bir yapıya sahiptir. Kişinin kendisini ifade etme konusunda zorluk çekmesi de bu bezin tam faaliyette olamadığını gösterir.

Anadolu’da üzücü bir olayla karşılaştıklarında kadınların bağrına yani Timüs bezine yumruklarcasına vurma sebepleri, bedeni olası bir depresyondan korumaktır. Farkında olmadan yapılan bu davranış kişinin içsel bilgeliğinden gelmektedir.

Timüs bezinin; fiziksel zihinsel ve ruhsal bedenlerle yakından ilişkisi vardır.

Dr.John DİAMOND a göre; “Timüs bezinin yaşam kaynağı, yönlendirici ve denetleyici olduğunu belirtmiştir. Yaşam kaynağının ve enerjisinin ana merkezidir.” demiştir.

Timüs bezinin diğer bir adı da mutluluk noktasıdır. Bu nokta ne kadar aktifse kişi gülmeye ve mutluluğa o  kadar açıktır. Sağlılıkdır, zihinsel olarak daha sakindir, ve daha huzurludur. Fizik, zihin ve ruh beden dengelenmesi daha kolaydır.

Timüs bezi nasıl aktive edilir?

Timüs bezini aktif kılan eylemlerden biri çok içten gülmek ya da kahkaha atabilmektir. Güzel gülen insanlar yanındakilere de bu güzel duyguları bulaştırırlar.

1993 yılında California Üniversitesinde Dr. Paul Ekman tarafından yapılan araştırmada, gülmenin timüsüve beynin değişik haz bölgeleriyle bağlantısı olan kasları harekete geçirdiği ve huzurinsanda haz duygusu yarattığı kanıtlanmış.

Yoga, nefes ve  meditasyon çalışmaları da bu bezin üzerinde oldukça etkilidir. Bu çalışmalarla, Timüs bezinin sağlıklı kalabilmesi ve görevini tam yapabilmesi için, Hipofiz bezinin yeterli Endorfin ve Serotonin salgılaması sağlanır.. Endorfin ve Serotonin salgıları Tiroit, Timüs ve Kalbe akarak huzur ve mutluluğu tetiklerler. Endorfin ve Serotonin salgıları Timüs bezinin ve kalbin kesintisiz enerji kaynağıdır.

Ayrıca dilin ucunu damağın üst ve yumuşak kısmına değdirmekte Timüs bezini etkin hale getirir. Kişinin kendisini daha iyi hissetmesine yol açar.

Üzerine uygulanan masaj yada hafif akupresör vuruşları ile bu bez aktif hale gelir. Bu masajı ya da tıp tıp şeklinde ki hafif vuruşları belli bir süre, yaklaşık 30 dk kadar uygulamak gerekiyor.

Her gün düzenli olarak uygulandığında; öfke ve stres kontrolü de kendiliğinden gelişir hale gelecektir. Çünkü Timüs bezi ve beyin arasında özel bir bağ vardır.

Kendinizi kötü hissettiğinizde Timüs bezinden yardım alabilirsiniz.

Kalbinizle güldüğünüz sevgi dolu günler diliyorum

Lenon'un aydınlanmak için kaldığı hücre. Beatles Ashram

 

Kişisel Gelişim Uzmanı * Yoga Eğitmeni * Nefes Terapisti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.