Tanrıyı Bulmak

Tanrıyı Bulmak

namasteBir Zen ustası nehir kenarında meditasyon yaparken yanına genç birisi gelir ve ona der ki : “Senin öğrencin olmak istiyorum”
“Neden ?” diye sorar Usta.
“Çünkü Tanrı’yı bulmak istiyorum” diye cevap verir genç adam.

Usta aniden ayağa fırlar ve bu genç adamı ensesinden sertçe tutarak kafasını suyun içine sokar. Genç adam ne kadar çırpınsada suyun altındayken kafası kurtulamaz ve böylece 2-3 dakika suyun altında kalır . Sonra usta genç adamın kafasını sudan çıkarır.

Genç adam yutmuş olduğu suyu öksürerek çıkartır ve son anda boğulmaktan kurtulan biri olarak, nefes alabilmek için bir süre çaba gösterdikten sonra kendine gelebilir.
Usta sorar : “Başın suyun altındayken en çok neyi istedin ?”
“Hava” diye yanıt verir genç adam.
Usta : “Peki, öyleyse git evine ve Tanrı’yı da “hava” kadar istediğin zaman gel bana” der.

Siz de Tanrı’yı arıyorsanız eğer; onu kitaplarda,yazılarda bulamayacaksınız. O’nu arındiığınızda yani kalp gözünğz açıldığında bulabileceksiniz. Ve bulduğunuz zaman şaşıracaksınız çünkü onun yüzü size çok tanıdık gelecek. Aynaya baktığınızda gördüğünüzkim ise Tanrı’yı bulduğunuzda da aynı yüzü görüyor olacaksınız çünkü ”Tanrı yaradılmış olan her canlı cansız varlıkta varlığını tezahür ettirendir.” der bilgeler. Ben de inanıyorum ki bir Tanrının bir parçasıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.