Şikayet Etme Alışkanlığımız

Şikayet etme alışkanlığımız var!

Bugün bir anket yapılsa ve şikayet ettiğiniz şeyler nedir diye sorulsa inanın satırlarca yazarız. Hep bir şikayet etme durumu var hayatımızda. Hep bir memnuniyetsizlik ve takip eden mutsuzluk.

Memnuniyetsizliğe, şikayet etmemize sebep olan şey ise istediklerimizin istediğimiz gibi olmamasından, beklentilerimizden kaynaklanıyor. Her şey istediğimiz gibi olsun istiyoruz.wkfsiptu3oy

 

Hayır ben öyle biri değilim diyebilirsiniz, sizi tebrik ediyorum o zaman lafım şikayet etmeyi alışkanlık haline getirmiş ve yaşam biçimi halini almış insanlar için.

Sokaklara şikayetim var kutusu koysalar ve o şikayet yazılarını halk okusa. Birinin şikayeti diğerine abartı gelir belki de.

Gençlere bakıyorum anne babalarından şikayetçiler. Öğretmenlerinden, okuldan, sevgililerinden. Hadi onları anlıyorum. Daha hayatın tam olarak içinde değiller. Fazla ben merkezliler. Geçecek elbet. Şikayet etmeyi alışkanlık haline getirmezlerse tabii.

Çalışan insanlara bakıyorum; o işe girmek için belki de göbeği çatladı ama gene de şikayet bol keseden geliyor maşallah. Bununla ilgili bir gözlemimi paylaşmak istiyorum sizlerle.

Bir yakınım için , son zamanlarda sıkça ziyaret ettiğim hastanede bir çok konuşmaya şahit oldum. Ziyaretçiler, çalışanlar, hastalar hep şikayetçiler. Konuşmalarına kulak misafiri oluyorum ve üzülüyorum. neden hep şikayet?

Asansördeyim ve yanımda iki hastane personeli var. Temizlik işlerinden sorumlu iki bayan. Görevli bayanlardan bir tanesi mesaisini tamamlamak üzere imiş anladığım kadarıyla, diğerine ‘’Öldüm öldüm.. çalışmaktan, buradan bıktım.’’ diyerek şikayet ediyor, gayet sağlıklı görüntüsüyle ve sanırım unutuyor hastanede çalıştığını ve gerçekten ölmemek için yaşam savaşı veren insanları . O insana hadi seni işten çıkarıyoruz deseler yapmadığı adak, etmediği dua kalmaz herhalde. Diğer arkadaşı da onunla hem fikir, yanına bir yardımcı verelim mi deseler inanın hayır demezler. Belli ki yorgun ona lafım yok. Belki gücü kalmamış artık. Ya da dırdırlanmayı huy edinmiş. İyi de neden şikayet edersin bu kadar ekmek yediğin bir kurumu üstelik orada ziyaretçilerin yanında. Sana uygun değilse çık, o işi bekleyen sırada kaç kişi var kim bilir? Git ve şikayet etmeyeceğin bir iş bul. Bari nankörlük etmemiş olursun.

Herkesin birlerinden şikayetçi olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Nasıl edindik bu alışkanlığı. Nasıl görmezden gelebiliyoruz sahip olduğumuz imkanları?

İşveren, amir çalışanından şikayetçi. Çalışan amirinden, patronundan.

Evliler eşlerinden, anneler babalar çocuklarından şikayetçi.

Komşudan, arkadaştan hükümetten, sunulan imkanlardan, imkansızlıklardan, verilen hizmetlerden vs vs hep şikayetçiyiz.

Beklentilerimiz karşılanmadığı sürecede şikayetimiz devam edecek. Bu durumu mutsuzluk takip edecek ve gelen mutsuzluk yanında sevgisiz bir yaşamı getirecek.

Hoş geldin kısır döngü. Hoş geldin içi şikayetlerle dolu mutsuzluk paketi.

 

Şikayet etmek yerine sevsek olmaz mı?orange-heart-smiley-face-stickers-2512584

Gelin hep birlikte bugünümüzü şikayet etmek yerine memnun olmakla geçirelim.

Şikayet orucuna girelim. Her şey harika dememize ve gereksiz bilinçaltı kandırma çalışmalarına girmeye gerek yok. Sadece şikayet etmeyelim diyorum. Mış gibi yapalım bir günlüğüne. Bir günlük, o sorun zannettiğimiz şeyi görmezden gelelim. Gerçekten baş edemiyorsak, o sorunun üzerine gidip çözüm üretelim.

Şikayetçi, dırdır eden tarafımızı beslemeden yüzümüze bir gülücük takarak, kalbimizde sevgiyi hissederek kendimizi hayatımızdakileri ve yaşamı kucaklayarak günümüzün her anımızın tadını çıkararak, sahip olduğumuz maddi ve manevi değerlerimize şükürederek geçirelim bu günü.

Ve dileğelim ki bu gün bizim için mutluluğumuz için bir başlangıç olsun. Şikayetlerin son bulduğu yerini mutluluğun huzurla, sağlıkla birlikte bolluk ve bereket içinde bize doğru yol aldığı kocaman bir yaşantımız olsun.

Şikayetçi arkadaş şunu daima hatırla, zihninde ne varsa onu yaşayacaksın. Şikayet ettiğin her şey sana katlanarak geri gelecek, mutlulukla şükrederek yaşadığın her şey de sana katlanarak dönecek.

Derler ya ”Şikayet ettiğin hayat, belki de başkalarının hayalidir.

Her anınızın mutlulukla ve sevgiyle dolu olmasını dilliyorum. Kalpten sevgilerimle

Kişisel Gelişim Uzmanı Yeşim Güralp

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.