Sevgiyi Hissetmek İçin

Sevgiyi Hissetmek İçin; yapılacak  şeyler basittir hatta günlük yaşantı içinde yapılanlardır. Farkındalık barındırmalı içinde yapılan eylem. Sevgiyi hissettirmeli.

En başta geleni sarılmaktır. Öyle bir sarılın ki, sarıldığınızda sizdeki sevgi ona, ondaki sevgi size aksın. Sarılırken sadece hissedin. Sarılırken kendinizi ve onu unutun sadece güzel duygular oluşsun aranızda.

Dokunmakta sevgiyi hissetmenin başka bir yoludur eğer içinde farkındalık barındırırsa.

Gülümseyin, gülün, kahkaha atın. Gülünce ya da kahkaha atınca timüs bezi uyarılır ve bağışıklık sistemi güçlenir.

Gülmekten neşe, neşeden coşku, coşkudan sevgi doğar.

Birine sarıldığınızda da en saf duygularınızla koklayın. Parfümünü değil onun kendi saf kokusunu hissedeceksiniz ve o saf koku sizi sevgiye taşıyacak.

Bir çiçeği koklayın gözlerinizi kapatın ve o çiçekten gelen sevgi enerjisini hissedin. Evinizde ya da iş yerinizde çiçek besleyin ve onlarla konuşun. Onların sizi anladığını bilin. Konuşamıyor olabilirler ama nefes alıyorlar ve yaşıyorlar. Yaşayan her canlı da sevgi vardır.

Ağaçlara dokunun, mümkünse bir ağacın altında bir kaç dakika oturup gözlerinizi kapatarak ve zihinden akan düşünceleri serbest bırakarak sessizliği deneyimleyin. Ağacın enerjisi sizinle bağlantı kuracak ve sevgisini size aktaracaktır.

Toprakta yada deniz kenarında yürüyün. Yürürken üzerinizdeki tüm negatif enerji toprağa akacaktır. Deniz kenarında var olan hava, su, toprak, ateş elementleri vücudunuzda şifalanma yaratır.

Yürüyüş yapın. yürürken ayak altlarında bulunan ve organlarımızla bağlantılı olan meridyenler ve sinir uçları;organlarınızı ve genel olarak fiziksel ve ruhsal sağlığınızı koruyacak ya da rahartsızlıklarınızı şifalandıracaktır.

Yürürken, hangi tür olursa olsun spor yaparken. yoga ya da  meditasyon yaparken yaşam enerjiniz yükselir. Yaşam enerjisi yükselen bir insan içindeki sevgiyi açığa çıkarır ve bir ışığa dönüşür.

Müzik dinleyin. dramatik müzikler yerine canlı, kanınızı coşturacak müzikler tercih edin. Müziği hissederek dinleyin ve bedeninizi rahat bırakarak dans edin. İçinizdeki coşku açığa çıksın. Notaların her çakra üzerinde ayrı ayrı etkisi vardır. Müzik dinlemek, dans etmek çakrasal dengenizi oluşturacaktır. Dengede olan bir çakra sistemine sahipseniz, sevgi kendiliğinden açığa çıkar.

Denize girin ya da havuza. Su da bulunduğunuzda sadece suyun kucağında hissedin kendinizi. Deniz ya da havuza girme imkanınız yoksa bunu duş yaparken hissedin. Bırakın su sizi gücüyle şifalandırsın.

Sabah kalktığınızda pencerenizi açın ve içeri giren o temiz havayı derin bir nefesle içinize alın. Nefes sırasında da gözlerinizi kapatın. Havanın yenileyen enerjisi bedeninize girerken, hücrelerinizdeki sevgi enerjisini uyandıracaktır.

Hayvanlarla dost olun. Evde bir evcil hayvanınız yoksa bile, bir sokak köpeğinin başını okşama cesaretini gösterin kendinizde. Dokunamıyorsanız bile ona bakın ve sevgiyi hissedin içinizde. Hayvanlar koşulsuz sevgiyi taşırlar aynı çiçekler gibi, su gibi, hava gibi, bitkiler gibi.

Yemek yerken, hissederek yiyin sadece mideyi doldurmak için değil de damağınızda yemeğin lezzetini hissederek yapın bu eylemi. Yediğiniz şey faydalı ya da değil fark etmez, önemli olan ona yüklediğiniz enerji.

İnsanları dinlerken ön yargılarınızla değil, kulağınızla değil kalbinizle dinleyin. Kalbinizle dinlediğinizde, o kişiye empati oluşturursunuz. Bilin ki, karşınızda ki her kim her ne söylüyor ya da düşünüyorsa düşünsün onunda kalbinde belki de henüz  açılmamış bir sevgi pınarı var. O da saf ve tertemizdi dünyaya geldiğinde. Onunda geliş amacı sevgiyi bulmak ve hissetmek.

Sizin sevgiyle yaklaştığınız durumlarda sevgi size doğru akacaktır.

Sevginin engeli korkudur, öfkedir. Öfkeden ve korkulardan özgürleşmenin yolu ise sevgiyi hissetmektir.

Sevgiyi hissetmek şifalanmadır. Koşulsuz sevgi varoluşun kendisidir. Her an her yerdedir. Hissetmek için kendinize şans vermelisiniz. Şans vermek demek farkındalıktır. Hissetmektir. Hissederken sadece o anı yaşamaktır. O anın içinde herkesten ve her şeyden bağımsız olarak kendini bulmaktır. İşte gerçek sevgi kendini bulduğunda ve kendini sevebildiğinde başlar. Sevgi; bir ırmağın okyanusa doğru akması gibi, varoluşa doğru akmaktır. Akışta olup aydınlanmaya doğru yol almaktır. Aydınlanma ise sevginin kendisi olmaktır.

Yüreğinizde daima sevginin var olması dileğimle,

Kişisel Gelişim Uzmanı * Yoga Eğitmeni * Nefes TerapistiRenkli Hindistan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.