Sarılmanın Önemini Biliyor Muyuz?

Sarılmanın Önemini Biliyor muyuz? Hiç Düşündünüz Mü?

Sarılmanın önemini bilmeden, bir çok sebeple sarılırız birbirimize. Özlediğimiz ya da sevdiğimiz birini gördüğümüzde sarılırız, vedalaşırken sarılırız, mutluluğumuzu paylaşırken, hüznümüzü paylaşırken sarılırız, teşekkür ederken minnet duygularıyla sarılırız. Farkında olmadan derin bir farkındalık içinde yaparız bu eylemi. Enerji bedenimizin ihtiyacıdır bu. Sarıldığımızda kendimizi iyi hissederiz öyleimages değil mi? Siz hiç kavga ederken içten sarılan birini gördünüz mü? Bu olamaz çünkü sarılırken salgıladığımız mutluluk hormonları buna izin vermez. Öfke yok olur ve yerini huzur duygusu kaplar.

Şimdi çok sevdiğiniz birisine sarıldığınız anı düşünün. Neler hissediyorsunuz? Huzur, mutluluk, sevgi, güven ve dostluk, barış, kardeşlik duygularından birini hissedebiliyor musunuz? Evet diyebiliyor ve bunu sıklıkla yapabiliyorsanız ne mutlu size. Lütfen bu davranışı sürdürün. Bakın, araştırmalar sarılma üzerine ne diyorlar.

Sarılmak hastalıkları önlüyor ve hastalıkların iyileşmesinde yardımcı oluyor!

Harvard üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, aynı rahatsızlığa sahip olan ve ameliyat için bekleyen hastaları iki gruba ayırmışlar. Bu hastaların yanına giden doktorlar bir gruba; omuzuna dokunarak nasıl olduklarını sormuşlar. Diğerlerine dokunmadan sormuşlar nasıl olduklarını. Ameliyat sonrasında; omuzlarına dokunularak konuşulan hastalar dokunulmayanlara göre operasyonları daha iyi geçirmiş ve daha çabuk iyileşmişler

Başka bir araştırma ise; North Carolina Üniversitesi’nde yapılmış. Stres altında olan kişilerde salgılanan kortizol hormonunun yaklaşık 20 saniyelik bir sarılmanın ardından hızla düştüğü ve stresin azaldığı görülmüş.

Yaşamımızdaki sihirli dokunuşlardan biri olan sarılmak, hayatın üstesinden gelmemizi kolaylaştırırken farkında olmadığımız faydalar da sağlıyor.

Yalnızca kendimizi iyi hissetmemize değil bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklarla savaşmamızda da oldukça faydalı olan sarılmanın faydaları Miami Üniversitesinin yaptığı araştırmayla ortaya çıktı. Etkili bir kucaklaşma stres seviyemizi, vücudumuzdaki ağrıları azaltıyor ve kanser hastası kişilerin bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Kendimizi iyi hissetmemizde birçok kimyasalın rolü var ve sevdiklerimize sarılmak ruh halimizi iyileştiren kimyasalların salgılanmasını arttırır.

Araştırmalar gösteriyor ki; serotonin, endorfin, dopamin ve oksitosin gibi hayattan zevk almamızı sağlayan, motivasyon arttıran ve mutluluk veren hormonlar birine sarıldığımızda daha fazla salgılanıyor.

Aile Terapisti Virginia Satir, bir günün sters ve yorgunluğunu atlatabilmek için, 4 sevgi dolu kucaklaşmaya ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Kendimizi onarmak için ise 8 defa sevdiğimiz birine sarılmamız gerekli.

Sarılmak en güzel eylemlerden biridir. Sıkı sıkı sarılın kendinize, sevdiklerinize, hayata.

wpid-fb_c4b1mg_1420055626126-jpg

Kişisel Gelişim Uzmanı Yeşim Güralp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.