Prof. Dr. Mehmet Öz Diyor Ki

 

PROF. DR. Mehmet Öz Diyor Ki

Son zamanlarda yoga yapmak, ‘American Idol’ün yıldızlarından daha çok seviliyor. Bunun birçok iyi yanı var çünkü yoga; vücudunuzdaki üç kesişme bölgesini rahatlatıyor ve beden için çok faydalı.

Çok İyi HissettiriyorDrOz-105-final1
Yani, yoga esnasında vücudunuzu kıvırıp, bükmenin karşılığında birçok ödül alıyorsunuz… Kanınızdaki ‘kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan’ serotinin, dopamin ve endorfin seviyesi yoga sayesinde artıyor. Serotonin; kendinizi mutlu ve neşeli hissetmenizi sağlayan bir hormon… Dopamin; beyindeki zevk alma bölgesini harekete geçiren bir beyin kimyasalı ve endorfin de kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan bir uyuşturucuya benzer. Sadece bir yoga dersinde bu üçünü birden elde edebilirsiniz!

Kilo Bile Verdiriyor
Tarihi çok eskilere dayanan bu egzersiz, orta yaşlıların kilo almaktan dolayı bozulan morallerini de yerine getirir. Bir araştırma, dört yıl boyunca yoga yapan 45-55 yaşlarındaki insanların, bu sayede kilolarını koruduklarını gösteriyor. (Ya da yaştan ötürü aldıkları kiloları verdiklerini…) Bu yüzden SİZ’e her sabah, güne iyi başlamak için birkaç dakika yoga tavsiye ediyoruz. Hem sabah seksi kadar hoştur, hem de kendinizi sabah seksinden daha iyi hissetmenizi sağlar…

kaynak: sabah gazetesi 2009/02/08 tarihli yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.