26 Ağustos 2015

NEFES

Nefes alışımızla başlarız hayata ve son nefestir bizi yaşamdan koparan. Tüm yaşadıklarımız bu iki nokta arasındaki düzlemdedir. Doğumumuzdan itibaren doğal haliyle var olan nefeslerimizi, büyümemizle eş oranda büyüyen korkularımızla yavaş yavaş bloke etmeye başlarız. Akciğerimizin tam kapasite çalışmasına etken olan diyafram kasımızı kullanmakta zorlanarak, nefesleri sığ nefesler şekline döndürürüz. Bu da demektir ki kısıtladığımız nefeslerimiz eş orantılı olarak yaşamımızda da kısıtlamalar yapmaya başlar. Yeteri kadar oksijenle beslenemeyen hücrelerimiz fizik bedenimizde sağlık sorunları oluşturur. Ağrılar, bozulan sistemlerin ait olduğu organlarda yaşanan sorunlar, zihinsel yorgunluklarımız, duygularımızın kontrolünde yaşanan sıkıntılar ve ruhsal olarak kendimizi çıkmazda hissedişlerimizin sebeplerinden biridir yanlış ya da eksik nefes alışlarımız.

Yapılan çalışmalar gösterir ki nefesini doğru kullanan kişi sayısı çok azdır. Doğru nefes alıp verme farkındalığını hayatımıza dâhil ettiğimizde, açılan nefeslerimizle hayatımızda ki bloke olan alanlarında açılmaya başladığını hissederiz. Nefesin hayatımıza kazandırdıkları saymakla bitmez ise de ben bir kaçını buradan sizlere aktarmak istiyorum.

Fiziksel bedenimizde sağladığı etki, organlarımızın sağlıklı ve dinç kalmasının yani sıra, bedenimizin asit-alkali dengesini sağlamasıdır. Toksik maddelerin atımını % 75 oranında nefeslerimiz sağlar buda kilo kontrolünde önemli ölçüde rol oynar.

Sempatik ve parasempatik sinir sistemimizi dengelediği için zihinsel olarak dinginlik yaşatan nefes ruhsal olaraktan bizi mutluluk ve huzurla buluşturur. Negatif düşünce sistemimizi pozitife çevirir.

Doğru nefes almak kadar vermek te çok önemlidir. Birçok nefes tekniği vardır. Diyaframı doğru kullanmayı hatırlamakla başlarız nefes tekniklerine. Amaç akciğerlerimizin tam kapasite ile çalışmasını sağlayabilmektir. Doğru uygulanan nefes, alışkanlığa dönüştüğünde madde ve mana dünyamızda, fizik zihin ve ruh bedenimizde bize, sağlığın huzurun ve bolluk-bereketin kapılarını açar.

Kızılderililerin dediği gibi ‘’Cennet insanın diyaframında saklıdır.

Kendiniz için bir şey yapmak istiyorsanız, arzuladığınız yaşamın gerisinde kaldığınızı düşünüyorsanız şimdi hemen kendinize en yakın bir noktada bir nefes terapisti ile bağlantı kurun. Nefes alın hayatınız değişsin.

Nefes seanslarımız sayfasından, seanslarımız ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Bu konuda bana danışmak isterseniz ;

yesim@yesimguralp.com adresine mail atabilirsiniz.,

Yaşamınızın güzelliklerle dolu olması dileğiyle,

Nefes Terapisti Yeşim Güralp