Kaplanlara Karşı

Kaplanlara Karşı,

Nasrettin Hoca yine bir iş peşindeymiş. Eşeğine iki ağır heybe yüklemiş ve sağa sola bir şeyler serperek dolaşmaya başlamış. Meraklı bir kaç çocuk yolda onu durdurup ne yaptığını sormuşlar. Hoca, ”Görmüyor musunuz? Şehre tuz döküyorum” demiş. Bu cevapla çocukların kafaları daha da karışmış. neden bunu yaptığını sorduklarında Hoca bağırmış. ”Her yıl yaptığım şeyi yapıyorum. benden önce de babam bunu yapardı. bizi kaplanlardan korusun diye şehre tuz döküyorum. ”Ama hoca”demişler. ”Ne kaplanı? Neden o değerli tuzu, bu kadar zamanını ve çabanı bizi kaplanlardan korumak için harcıyorsun? Burada hiç kaplan yok ki.” ”Doğru” demiş hoca. ”Bu şehirde bir tane bnile kaplan görülmedi. İşte döktüğüm tuzun ne kadar etkili olduğunun kanıtı.

Mesaj; Hangisine ihtiyacın var? Duvarlar örmeye mi, kapıları açmaya mı?

Başına gelirse hiç hoş olmayacak ama gerçekleşme olasılığı da bir o kadar  düşük bir duruma karşı kendini korumak korumak için ne kadar zaman ve enerji harcarsın? kendimizi aşırı korumak ve her şeye karşı garantiye almak görünüşte olgun ve yetişkinlere özgü   bir davranış olsa da hayatımızı korkuyla yaşadığımızın bir göstergesidir. Kendimizi korkuttuğumuz şeylerden koruruz. Ama her korkunun öteki yüzü özlem duyduğumuz veya ihtiyacımız olan bir şeydir. Korktuğumuz şeylere karşı duvarlar örmektense, ihtiyacımız olan şeyi hayatımıza daha çok alabilir miyiz? Bırak hayatın kabuslara karşı sürgüleri çekmektense rüyalarına kapıları açmaktan ibaret olsun.

Alıntı; herkes korkar. Bazen korkuyla ilgili yapabileceğimiz en iyi şey onunla arkadaş olmaktır. Onu kabullen ve her zaman yeniden ortaya çıkacağını bil. Dünyamızın ve ilişkilerimizin böylesine karmaşık olmasının temel bir nedeni varsa, o da endişemizden, korkumuzdan ve utancımızdan, uzun vadeli sonuçlarına bakmaksızın, olabildiğince çabuk kurtulmaya çalışmamızdır. Bunu yaparken genelde başkalarını suçlarız ve farkında olmasak da bir dolu şekilde kendimize karşı hareket etmiş oluruz. Korkudan kaynaklanan düşüncelerimizi doğru, en iyi, gerekli veya gerçek düşüncelerimizle karıştırırız.

Kaynak; Masal Terapi  kitabı.. Rastgele açtım ve bu masal çıktı karşıma ben içinden almam gereken mesajı aldım ve nerelere tuz döküyorum diye baktım. bakalım sizin mesajınız ne.. Hangi duygular uyandırıyor içinizde.

Korkularınızla yüzleşebilmeniz dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.