Hipnoterapi Nedir

hipnoterapiHipnoterapi Nedir

Hipnoterapi ’nin ne olduğunu daha iyi algılamak için önce öne biraz ‘’Hipnoz’’ nedir sorusuna cevap vermek daha iyi olacak sanırım.

Hipnozu anlatmak başlı başına ayrı bir yazı gerektirir. O sebeple, ben hipnoterapiden yola çıktığım için sizlere kısaca anlatacağım.

Çok eski çağlardan beri kullanılan Hipnoz yönteminin  isim annesi; Yunan mitolojisinde “uyku tanrısı” olarak bilinen “Hypnos iken, modern hipnozu hayatımıza katan  Viyanalı Dr. Franz Mesmer ‘dir. Mersmer hipnozu  tedavi edici yöntem olarak kullanmıştır.

Hipnozun, çok fazla tanımı olduğu gibi en sade bir anlatım şekli ise, kişinin belli tekniklerle girdiği  trans halidir. Trans hali ise; beynimizin uyanıkken Beta frekansında olma durumundan, uyku ile uyanıklık hali arası olan Alfa seviyesine ulaşıldığı andır.

Hipnozu yaşamayanlar ve şehir efsanelerine inanalar arasında hipnoz esnasında ”ya istemediğim şeyleri yapmak zorunda bırakılırsam ya da istemediğim şeyleri, sırlarımı söylemek durumunda kalırsam” gibi korkular vardır. Kimileri de hipnozun derin bir uyku süreci olduğunu dişünür ve ”ya uyanamazsam” gibi endişesi yaşar.

Oysa sanılanın aksine hipnoz durumundayken bilinciniz oldukça açıktır. Bilincin kontrolü sizin elinizdedir. Bilmeden fikir sahibi olmak cahillerin işidir.

Hipnoterapi nedir in cevabını eğitimlerine katıldığım Hipnoz Akademi’nin kurucusu Uzman Klinik Psikolog olan Sevgili hocam Mehmet Başkak’ın bizlere aktardığı tanımıyla yer vermek istiyorum

‘’Farkına varmadan oluşmasına sebep olduğumuz sorunları aşmaya doğru, trans zemininde yürütülen bir yeniden öğrenme sürecinin adıdır.’’

Hipnoterapist ise bu süreçte kişinin kendi sorunlarının çözümüne ulaşmasında rehberlik eden kişidir.

Hipnoz ve hipnoterapi de asıl olan telkinlerdir. Verilen telkinler bilinçaltı tarafından emir kabul edileceği için verdiğimiz telkilerin önemi çok büyüktür. Kesinlikle kişinin fayda göreceği telkinler olmalıdır.

‘’Hipnoterapi ile neleri başarabiliriz ya da hipnoterapi hangi alanlarda işe yarar’ gibi sorular yöneltiliyor bana. Kısaca anlatmaya çalışacağım sizlere;

*Sizin farkında olmadığınız, psikolojik anlamda sizi olumsuz etkileyen duygulardan kurtulabilirsiniz.

*Bilinçaltınızın sizi sabote eden kayıtlarından, farkındalık kazanarak özgürleşebilirsiniz.

*İlişkilerinizde, işinizde, iletişimde güçlenebilirsiniz.

*Geçmişin hipnozundan, diğer bir deyişle yaşadığınız olumsuz olayların sizde bıraktığı etkilerden kurtulabilirsiniz.

*Vazgeçmek isteyip vazgeçemediğiniz bağımlılıklarınızı bırakabilirsiniz.

*Öfkelenmenize sebep olan sorunlarınızı çözme yetisini tekrar kazanabilirsiniz.

*Düşüncelerinizi yavaşlatmayı, hayatla uyum içinde olmayı sağlayabilirsiniz.

*Hedeflerinize ulaşmanızda size engel teşkil eden faktörleri bulup, dönüştürebilirsiniz.

*Bilinç ve bilinçaltı uyumunu yakalayarak ‘’ol’’mak istediğiniz noktada olabilirsiniz.

Hipnoterapiyle bırakmak istediklerinizi bırakabilme, hayattan almak istediklerinizi alma şansına sahip olabilirsiniz.

Bunun için, önce hayatınızda köklü. kalıcı ve sizi arzularınıza ulaştırabilecek değişimi istemeniz ve sonrasında  iyi bir hipnoterapistle iletişime girmeniz yeterli..

 Yekartşim Güralp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.