Gül… Gülemediğin Kadar

11940233_933112610061411_504252582_nGül … Gülemediğin Kadar, yüzünde güller açana kadar gül

Bu sabah somurtan insanlar vardı yolda, trafikte. Pazartesi sendromu deyip somurtmasına sebep gösteren, patronuna, çalışanına, iş arkadaşına, eşine, çocuğuna bu somurtmayı bulaştıran insanlar.. Herkes haklı bir sürü sebep var hayatın içinde bizi mutsuz edebilecek.

Ben derim ki ”benim bu konuyla ilgili mutsuzluğum bir çözüm olabilecek mi yaşananlara, yaşatılanlara ? Benim mutsuzluğum geri getirmiyor ki gidenleri, ya da göndermiyor hayatın içindeki hüzünleri.”

Birde ben, evrene negatif enerji göndermemek adına bir şey yapmalıyım işin ucundan tutup bir şeyler yapabilmeliyim. İstediğim değişimi kendimde var etmeliyim önce.

En sevdiğim atasözlerinden biridir ”Üzüm üzüme baka baka kararır” bu ata sözümüzden de anlayacağımız gibi duygularımız, davranış biçimlerimiz, düşüncelerimiz ayna nöronlar tarafından taklit edilir. Gülebilirsen içtenlikle gülen insanlar olur hayatında.

Bugün kendin, etrafında ki insanlar ve hayat için bir şey yapmak istersen.:) gül 🙂 yüzünle yüreğinle gül. Tüm hücrelerinle gül. Gül gülebildiğin kadar.

Nasıl güleyim bir çok sorun varken hayatın içinde diyenlerdenseniz, tarihte bugün ne olmuş diye kendinizi aşağı çekenlerdenseniz, çok gülen çok ağlar inancına sahip olanlardansanız işte tam bu nedenlerden dolayı gülün. Gülmek için fırsatları değerlendirin, fırsat yoksa yaratın. Ben yoga seanslarım da gülmek güldürmek için sebep yaratır, ve katılımcıların gözlerindeki ışığı görünce daha da mutlu olurum.

İşte gülmek tam size göre bir reçete. Her yaşta herkesin kullanabileceği ve yan etkisi olmayan bir reçetedir gülmek. Bir günümü derinden gülmeden geçirirsem o günü eksik hissedirim.

Gülme alışkanlığını kazanmak için;

Komik videolar seyredebilirsiniz. Fıkralar okuyabilirsiniz yada komik anılarınızı zihninizde canlandırabilirsiniz. Kendinize gülmeyi hatırlatma notları koyabilirsiniz evinizin en çok gördüğünüz noktalarına.

Bir çok yöntemi olduğu gibi bir çok faydası vardır.

Negatif duyguların en iyi temizleme yöntemlerinden biridir gülmek.

Yanında somurtkan insanlar varsa gül. Fark yarat kendine ve bir iyiylik yap yanındakilere çünkü gülmek bulaşıcıdır.

Sevdiklerinize güzel bir hediyedir gülmek. Hiç bir şey yapamazsanız bile onun için, gülerek iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Bedeni ve zihni rahatlatır ve canlandırır. Yüz kaslarımızın canlılığını arttırır.

Gülmek, depresyonun baş ilacıdır.

Strese sebep olan Kortizol hormonumuzun seviyesini düşürür ve endorfin hormonu salgılamamıza sebep olarak mutluluk düzeyimizi yükseltir ve ağrılarımızı azaltır.

Timüs bezimiz depresif durumlarda küçülür ve bağışıklık sistemimizde zarar görür. İçten gelen her gülüş timüs bezini aktive eder ve fiziksel olarak hastalıklara karşı daha dayanıklı oluruz.

İçten gülüş alt abdominal yani karın kasımızı çalıştırarak bağırsaklarımıza ve tüm gövdemize masaj etkisi yapar.

Hayat canını acıtıyorsa inadına gül. Gül ki ,gülmen için bir sürü sebep sana doğru yola çıksın.

Gülmek yaşadığını hatırlatır insana. Yaşama sevini verir.

Gülmek yaşam enerjini yükseltir.

Haydi şimdi bir iyilik yap kendine ve sevdiklerine, hayatı paylaştıklarına ….gül.. Gül ki yüzünde yaşamında güller açsın.

Kişisel Gelişim Uzmanı Yeşim Güralp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.