Engelliyiz

24207Onlar mı engelli biz mi engelliyiz? diye sordu başarı üzerine seminer yapan Ahmet Şerif İzgören anlattığı  bir olayın ardından. Dinlerken gözlerim yaşardı, bu paylaşım beni bu yazıyı yazmaya yöneltti.

Zihinsel engelli çocukların 100 metre koşusunda, çocuklardan biri düşer ve dizi kanamaya başlar. İçlerinden biri düşen arkadaşının yanına gider ve dizini öper sonra koluna girer sonra yarışmaya katılan dokuz çocuk birden finish’e doğru beraber yürürler. Onlar için yarış ve sonuç önemli değil, düşen arkadaşlarının yanında olmak önemlidir. Hepsi birinci olmuştur böylelikle.

Onlar belki zihinsel engelli ama sevgi engelli değiller. Biz akıllı olduğumuzu düşünen insan grubu ise malesef sevgi engelliyiz.

Benim kuzenimin kızı down sendromlu. Bir gün kuzenime bakıp dedim ki” ne mutlu  sana bir meleğe annelik yapıyorsun” Gerçekten de onlar sanki meleklerin dünya yüzeyinde ki hali gibi. Saflar, temizler, kalp gözü açık, kötülük bilmeyen, kıskançlık bilmeyen sevgi engeli olmayan melekler….

Doğumumuzdan itibaren yetiştirilme tarzımız bizleri koşu atına çevirirken, hırslarımız bizi güven, yardımlaşma, paylaşma gibi insani duygulardan uzaklaştırırken malesef sevgiden de uzaklaştırır hale getirdi. Sevgi engelli olduk. Sevginin yerini kıskançlık, hırs, kaybetme korkusu aldı bazılarımız için. Kendi çıkarlarımız ön plana çıktı. Ben böyle değilim diyenlerdenseniz ne mutlu size. Siz bu toplum dayatmasının getirdiği korkulardan özgürsünüz demektir. Nedir bu korkular peki?  Birilerinin hep başka birilerinin yerinde gözü var.  İster iş hayatınızda olsun, ister maddi açıdan olsun ya da özel hayatlarda olsun hep rakipler var. Onları yakalamak ya da geçmek isteği var. Çünkü hayattta, ayakta kalmak için. Siz değilsiniz belki ama etrafınızda bu tür insanların varlığı kaçınılmazdır. Çünkü toplumumuzun çoğunluğunu bu grup oluşturuyor üzülerek belirteyim ki. Seanslarımda da sıkça bu tür sıkıntılı paylaşımları yaşıyorum. Bu haller içindeyken de malesef saf duygular yitiriliyor.

Keşke hepimiz  bizim gibi olmadıklarını düşündüğümüz sevgiyi, koşulsuz sevgiyi yaşayan o insan-melekler gibi olsak. İş veya özel hayatlarimizda elele kolkola bu hayatı en güzel sekilde yaşasak.

Haydi hep birlikte  karşılıksız, beklentisiz sevelim sevilelim ve kalplerimizdeki sevgi engelini hep beraber kaldıralım..

Kişisel Gelişim Uzmanı-Yoga Eğitmeni-Nefes Terapisti Yeşim Güralp

yeşim

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.