Ekmeği Paylaşmak

Ekmeği Paylaşmak

Sonu gelmeyen yoldaki üç yolcu, bir akşam çantalarında son bir parça ekmek kaldığını fark etmişler. Nasıl paylaşacaklarını bilemeyerek kararı ertesi güne bırakmışlar.Ertesi sabah birbirlerine rüyalarını anlatmayı ve ekmeği kimin alacağını rüyaların belirlemesini kararlaştırmışlar.

Sabah olunca bir araya gelmişler. Birinci yolcu rüyasını anlatmaya başlamış. ”Rüyamda yanıma bir melek geldi, beni avucuna aldı ve gittiğim her yeri, yardım ettiğim herkesi, değiştirdiğim her hayatı yeniden gösterdi. Sonra gözünde bir damla yaşla melek bana dedi ki; ‘Yolun öyle iyi ve sadık bir hizmetkar oldun ki bu ekmeği yemeyi hak ediyorsun.’ ve ben, tekrar yatağıma yatırdı.”

Anlatması bitirince sanki başka kimsenin bu kadar harika bir rüya görmüş olamayacağından eminmiş gibi, ekmeği almaya gitmek üzere ayağa kalkmış. Ama ikinci yolcu onu yerine oturtmuş ve kendi rüyasını anlatmaya başlamış:

”Rüyamda Tanrı’nın kendisi bana geldi ve beni avucuna alıp gideceğim yerleri, yardım edeceğim insanları, dokunacağım bütün hayatları gösterdi ve bana, ‘Sana büyük bir görev verildi. Bu ekmeği yemeği hak ediyorsun çünkü burada sana daha çok ihtiyaç var’ dedi. Sonra beni hafifçe yatağıma bıraktı.

İki yolcu şiddetli bir öfkeyle birbirlerine bakmışlar.sonra üçüncü yolcuya dönmüşler ve hangisinin rüyasını daha etkiley,c, bulduğunu sormuşlar.

”Benimkinin olmadığı kesin” demiş üçüncü yolcu. ” İkinizin de geçmiş ve geleceği beni öyle mahcup etti ki. Benim rüyam sizinkilerden çok daha basit. Tanrı beni ziyaret etmedi, bir melek de yollamadı. aslında ben kimseyi görmedim. sadece güçlübir varlık hissettim. Beni uyandırdı, kaldırdı, ekmeği bulup onu yemeye zorladı. Ben de öyle yaptım.”

Mesaj: Kalbin çağrısına uy.

Kalbinin söylediklerini yapman için kendini haklı çıkarmaya veya başkalarının onayını beklemeye ihtiyacın yok. Gerçek bir çağrı seni uyandırır ve yolunu değiştirir. ”Bunun için doğru insan mısın? Bunu senden çok hak eden biri var mı? Önce izin mi almalısın? Bu sorular konuyla ilgisi olmayan boş düşüncelerdir.

İçinden kalkıp yapmak geliyorsa yap!

Alıntı:

İste, sana verilecektir, ara, bulacaksın, çal, kapı sana açılacak.

”Masal Terapi” kitabından rastgele seçtiğim bu hikaye benim ”kalbim en doğruyu söyler” felsefemle aynı. Severek paylaştım, sizin de severek okumanız dileğimle…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.