Aşk Hormonu Oksitosin..

ask-hormonuAşk hormonu olarakta blinen oksitosin hormonunun  mutluluğumuzla aşkımızla sevgimizle direkt bağlantısı var mı?

Sinyalleri algılayan antenler gibi, vücudunuzdaki hücrelerde de oksitosin alıcıları mevcuttur. Stresli olduğumuzda ya da sosyalleşmeye başladığımızda, hormonların seviyesi gittikçe yükselme eğilimindedir.

Oksitosin yani ’sevgi hormonu’ kadınlarda bağlanma güdülerini harekete geçirir. Kadının iyi bir ilişki içinde olması partnerine güvenebilmesi, onunla ilgilenmesi ve ondan ilgi görmesi, destek, şefkat hissetmesi oksitosin seviyesini artırır.

En çok bilinen kadın hormonu östrojendir. Bunun dışında, kadınların stresini azaltan önemli hormonlardan biri de oksitosindir. Süt üretimini, doğum yaklaştığı zaman rahim kaslarının kasılmasını sağlayan oksitosin, aynı zamanda tansiyonun düşmesine ve bedenin gevşemesine neden olur. Bu hormon salgılandığında kadınların bağlanma güdüleri de harekete geçer. Bazı kaynaklar buna ’sevgi hormonu’ adını vermiştir. Araştırmalar, kadınlardaki oksitosin hormonunun, arkadaşlık, bağlanma, paylaşma, güvenme, ilgi görme gibi durumlarda da arttığını göstermiştir. Örneğin kadınlar aşık olunca yüksek seviyede oksitosin üretir.

Amerikalı psikolog Dr. John Gray, “Oksitosin hormonu kendimizi daha gevşemiş, rahat ve mutlu hissetmemize neden olmakla kalmayıp, stresle daha kolay baş edebilmemizi sağlar” diyor ve bu hormonu salgılayabilmemiz için aktiviteler öneriyor.

Oksitosin hormonunu arttıran aktivitelerden bazıları;

Yürüyüş yapmak, elele yürümek, yüzmek gibi sportif aktiviteler yapmak,

Yoga, plates yapmak,

Meditasyon yapmak,

Doğru nefes alış verişi yapmak,

Gülmek,

Sarılmak,

Müzik dinlemek, dans etmek,

Masaj yaptırmak,

Hayal Kurmak,

İyilik yapmak olarak sıralayabiliriz.

Mutsuzluk, oksitosin hormonunun düşmesine sebep oluyor.

Diğer yandan, sosyal desteği güçlü, birçok arkadaşı olan, ailesiyle iyi ilişkiler sürdürenler için oksitosin seviyesini yükseklerde tutmak daha kolaydır.

Eşlerin de oksitosin hormonu üretme konusunda etkileri büyüktür.

Eğer eşiniz oksitosin hormonunun önemini bilirse, sizi mutlu etmesi çok kolay olacaktır. Size Dr. Gray’in erkeklerin faydalanması için hazırladığı ufak bir listeden birkaç örnek vereceğim. Eğer her gün en azından bir tanesini yaparsa kendinizi çok daha mutlu hissedeceğinizi ona söyleyebilirsiniz:

1. Eşinizi sevdiğinizi söyleyen bir not yazıp bırakın veya mesaj yollayın.
2. Ona çiçek alın.
3. El ele yürüyüşe çıkmayı önerin.
4. Uyanınca ona sarılın.
5. Evden çıkarken ona sarılın.
6. Eve gelince ona sarılın.
7. Uyumadan önce ona sarılın
8. Bir yere girerken, kapısını açın, siz önden girmeyin.
9. Yeni bir şey giydiğinde ona iltifat edin.
10. Ona sabahları kahve veya çay yapın.
11. Mutfakta yardım edin.
12. Onu dinleyin, sorunlarına çözümler önerin.
13. Ona masaj yapın.
14. Onunla alışverişe gidin.
15. Onu sevdiğinizi söyleyin.
16. Yemekten sonra masayı toplamasına yardım edin.
17. Ona kahvaltı hazırlayın.
18. Beraber romantik bir film izleyin.
19. Yatağınızı toplayın.
20. İşe gittiğinizde onu öğlen yemeğe davet edin.
21. Film seyrederken elini tutun.
22. Ev içindeki küçük tamirleri yapın.
23. Akşam yemeği pişirin.
24. Çocuklarınızı siz uyutun.

Aşk hormonu “oksitosin”in ilginç etkilerinden bazıları..

Aşk hormonu olarak da bilinen oksitosin, kadınlarda da erkeklerde de giderek artan bir şekilde fiziksel ve psikolojik etkileri tetikler hale geldi.

Oksitosin kortizol hormonunun azalmasını sağlıyor

Oksitosin ilişkileri sağlamlaştırır

Oksitosin stresi azaltır

Oksitosin cinsel uyarılmayı artırır

Oksitosin sosyal yetenekleri geliştirir

Oksitosin uyumaya sevk eder

Oksitosin cömertliğe sevkeder

Oksitosin kilo vermenizde de rol oynar!

Fiziksel ve psikolojik seviyelerde diğer insanlarda pozitif etkileşimde bulunmak kilo vermenize ve sağlıklı kilonuzu elde etmenize yardımcı olabilir. 


Artan oksitosin (sizi iyi hissettiren hormon) miktarı kan basıncını düşürüp stresin etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu da iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olan CCK (kolesistokinin) denilen maddenin seviyesini artırır.

Araştırmalar, artan oksitosin seviyesine sosyal etkileşimler ve dokunmanın sebep olduğunu gösteriyor. Eğer bu doğruysa, bu haftalık masajı organize etmek için çok iyi bir neden. Ve bu da meditasyon ve hipnoz gibi oksitosin artırdığına inanılan şeylerin nasıl kilo veriminde yardımcı olduğunu anlamamıza yardımcı oluyor.

Ayrıca, bu konuda süper modellerin aşırı yemesiyle ilgili olduğu kadar bilgi olmasına rağmen, dokunma korkusu ve oksitosin eksikliği de bunun bir nedeni olabilir. Suistimal edilmiş bireyler de genelde kilo problemleri yaşarlar. ( Dr. Mehmet Öz )

Önce kendisi mutlu olmayı bilmeli  insan, ki sonra varlığıyla  başkalarını mutlu edebilsin. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.